30.05.2017 15:04
Navigacija
· Početna strana
· Vesti
· Tekstovi
· Kalkulator
· Forum
· Linkovi
· Galerija
· Pretraga
· Kontakt
· MBA Biljke
· Osnivači MBA
Članovi Online
· Gosti Online: 4

· Članovi Online: 0

· Ukupno članova: 1,119
· Najnoviji član: Kejt
Novi članci
· Mahovine – sve što s...
· Intervju sa Diego Ma...
· CO2 i svetlo stimuli...
· Elektroprovodljivost...
· Šta je aquascaping?
Teme na forumu
Nove teme
· Fish&Reptiles fest 2017
· King's Stone
· Nano Cube Dennerle
· Novosti u Zoo Marketu
· Nesto novo 270 lit
Aktuelne teme
Nema tema
MBA na Facebook-u

Prijatelji
Akvarij.net
HrAquascape.org
Akvaristikayu.com
Beke.co.nz
Akvarijum.org
Aquanubis.com
Ciklidi.net
Aqua-art.org
Posetite
AquaScaping World
Aquatic Plant Central
The Barr Report
Aqua Design Amano
CAU- Creative Aquascape Union
Aquavida
View Thread
MojBiljniAkvarijum.org » .:: AQUASCAPING » Aquascaping
 Print Thread
King's Stone
Zoomba
pozdrav svima!

konacno da nesto i slozim Smile
rijec je o kocki dimenzija 25x25x30 sa pregradnim filterom koji povecava akvarij za dodatnih 8cm sa zadnje strane.

hard je slozen od kamenja skupljenog sa stovarista sljunka i pijeska.
sa podlogom sam odlucio izvesti nesto sto nisam do sad.
posto su mi ponudjeni akvarijski supstrati bili ili previse skupi ili nisu bili ono sto sam zelio odlucio sam isprobati jedan kvalitetan supstrat za mlado povrce(rasadu)Smile. na oko se niti jedna zemlja za cvijece ne moze mjeriti s njim. nema trunja, smeca i neindentificiranih komada u sebi, rasipa se na dodir i nema nikakav neugodan miris.
natapao sam ga 3 tjedna za svaki slucaj pa osusio.
na samom dnu je šljunak i aqualit iz neke od prijasnjih akcija.
iznad toga supstrat.
Zoomba attached the following images:
1_487.jpg 2_385.jpg 3_296.jpg 4_207.jpg 5_148.jpg

Zoomba
zatim sam podlogu ucvrstio zabijajuci u nju komde plasticne kutije od sladoleda i sve poplavio pa ispumpao vodu.
prije ta dva poteza ne mogu reci da se sve samo od sebe rusilo, ali nakon njih mogu reci da sve djeluju kao zabetonitano...nema da mrdnes kamen.

inace odlucio sam iprobati metodu suhog starta tako da cu drzati sve bez vode i pokriveno dok se bilje malo ne ukorjeni, ojaca i prosiri.
8_75.jpg 9_63.jpg

Zoomba
sto se tice bilja u akvariju su: cuba, alternathera reineckii mini i eleocharis sp. mini.
desni dio sam namjerno ostavio prazan.
pod veliki gornji desni kamen bi mozda posadio onu najmanju cryptu, a za iznad njega jos ne znam...
...naravno, MOLIM VAS...ako imate kakvu ideju rado cu je cuti.
10_56.jpg 11_64.jpg 12_44.jpg 13_35.jpg 14_28.jpg

Zoomba
iznad je rasvjeta od 2 puta po 9w. koliko lumena pojma nemam, nigdje ne pise...
za pocetak necu prihranjivati...ni kad potopim akvarije...kad vidim da zatreba krecm kroz vodeni stup...
osim toga, ubacivati cu easy carbo...co2 boca je spremna, cekam samo da mi stignu drop ceker, difuzor itd.

da ne zaboravim...u akvarij planiram useliti bettana, kozice i 2-3 helena puza
15_20.jpg 16_19.jpg

Zoomba
trebam pomocI don't know

dobio sam tri male kripte koje sama nakanio posaditi pod gornji desni kamen...sadim kad dodjem s posla...tu su i slike...
zanima me:
-puno ime i prezime biljke...
-da li podnosi emerzni uzgoj?
-tako mala biljka, a toliki korjen...da li ce dizati cubu ili smetati ostalim biljkama na bilo koji nacin?
-ako ce izbijati svuda po akvariju, kako se borit s tim? sjeci gdje izbije?

molim vas za savjete i preporuke ...
18_14.jpg 19_14.jpg 20_10.jpg

biobiofizicar
Ime i prezime je: Neka kripta...
Verovatno neka standard green varijanta...
MOzemo da nagadjamo, ali objektivno nema potreba nije neka ultra new hi tech vrsta. Najbolje je priupitati onoga od koga je i stigla...
Ovo su izbojci neke matorke iz nekog zrelog akvarijuma. Otuda toliki koren na tolipacnu biljku. Puzi, puzi kroz podlogu i onda proviri iz nje na nekom drugom mestu gde su uslovi povoljniji, gde ima vise svetla, moze biti i na sasvim drugom kraju akvarijuma, cak i metar daleko... Tipicno za kriptu, a moze i da se iz korena bokora i tu gde je posadjena, ako joj prija i da napravi sega-mega zbun...

Kod sadnje skrati makazama bele zile na 3-4 cm. Trebace ovim kriptama vremena da podivljaju i krenu u osvajanje akvarijuma govorim o mnogim mesecima, skoro godinama. Prvo maticna biljka mora da se razraste i ojaca pa da krene sa propagacijom korenom... Znaci nema brige jos dugo, dugo, a kada to jednom pocne ili seckas makazama ono sto izbija (ali izbijace ponovo) ili malo povuces iz podloge, pa secnes sa delom korena i eto ti nove biljke, ali i tu ce krenuti da izbija ponovo.
Kripta je to.... gde voli da zivi tu se i koti i mnozi, a gde joj ne prija, nagradi te meltingom listova...

I da: kripte podnose emrzne uslove, zgodno bi bilo sa izuzetno velikom vlaznoscu vazduha (prazan akvarijum zadihtovan folijom odozgo - znaci moze i suvi start akvarijuma), ali ce kasnije odbaciti emerzne listove kada se potopi...

Zoomba
hvala, odgovor je stvarno iscrpan...svaka cast!

evo, posadjeno...

ove cjevcice sam dodao kako bi stvorio neki propuh...bar si utvaram da je tako...da nebi pofalilo co2 iako svaki dan dignem foliju da se provjetriI don't knowGrin

naravno i pospricam svaki dan kad otvorim da se zrak izmjeni...
23_15.jpg 24_9.jpg 25_6.jpg 26_5.jpg

biobiofizicar
Nema na cemu.
U emerznom CO2 nikada ne moze da zafali...
Svakako je ok povremeno provetriti, a ako fajtas prskaj mekom vodom da ti ne ostaju tragovi kamenca po staklu... Balans i bilans vlage kod emerznog je glavna igra: Sto vlaznije u troku emerznog - to je lakse kasnije prilagodjavanje na submerzno, ali prevelika konstantna vlaga ponekad moze izazvati i plesni....

Mandic
Kako je lepo videti novu temu i to sa novim startom akvarijuma. Smile
Došli malo hladniji dani, pa ljudi valjda više sede kod kuće i više žele neki akvaristički detalj u svom okruženju, pa što ne bi podelili svoj rad na forumu. Cool

Uglavnom, sviđa mi se što si se odličio za DSM (Dry Start Method).
Živo me zanima kako će se stvar pokazati sa tom eksperimentalnom zemljom, ali iskreno, meni to deluje vrlo hrabro, da ne kažem rizično...
Sve u svemu, kockica već sada deluje atraktivno i lepo osmišljeno. Thumb up
Samo napred, pratiću temu.

Zoomba
Mandic wrote:

Kako je lepo videti novu temu i to sa novim startom akvarijuma. Smile
Došli malo hladniji dani, pa ljudi valjda više sede kod kuće i više žele neki akvaristički detalj u svom okruženju, pa što ne bi podelili svoj rad na forumu. Cool

Uglavnom, sviđa mi se što si se odličio za DSM (Dry Start Method).
Živo me zanima kako će se stvar pokazati sa tom eksperimentalnom zemljom, ali iskreno, meni to deluje vrlo hrabro, da ne kažem rizično...
Sve u svemu, kockica već sada deluje atraktivno i lepo osmišljeno. Thumb up
Samo napred, pratiću temu.

hvala!Smile
rizicno je, istinaSmile
probao sam tome doskociti dobrim starim namakanjem zemlje...osim toga kad ga poplavim planiram barem pola vode mijenjati na dnevnoj bazi ako treba i mjesec dana...u drugom akvariju cu zaciklirati filter materijal tako da kad ovaj pokrenem imam zacikliran filter...
pokusat cu uciniti sve sto je u mojoj moci da uspije...
NIJE za uspoređivati, ali ispravite me ako grijesim...mislim da cak i jedan ada supstrat...mozda amazonia soil nije pogodan za biljke odmah nakon postavljanja u akvarij...potrebno je mislim da akvarij radi 2 tjedna uz ucestalo mijenjanje vode da bi biljke mogle na sađenje...cini mi se da sam to vidio na jednom "the green machine" videu.
naravno, kazem da nije za usporedjivati...ali eto mozda malo i polusvjesno pokusavam zacarati da sve bude okGrin

Zoomba
evo i malog apdejta nakon tjedan dana...
alternathera i cuba su vidno napredovale...eleocharis malo bali, ali to sam i ocekivao...

ako netko imam kakav savjet, sto posaditi u desnom gornjem uglu iza kamena, slobodno nek ispali...

p.s. slike nisu savrsene...slikano je telefonom, ali dovoljno je da se vidi razlika na biljkama...bar mislim
14_29.jpg 27_4.jpg

biobiofizicar
Ako znas ime ovog supstrata, bas me zanima sta si stavio. Nisam se do sada sretao sa akvarijumima u kojima je gornji sloj neki supstrat za rast mladog povrca...

Zoomba
biobiofizicar wrote:

Ako znas ime ovog supstrata, bas me zanima sta si stavio. Nisam se do sada sretao sa akvarijumima u kojima je gornji sloj neki supstrat za rast mladog povrca...

hahahahhah, nisam ni jaGrin
pogledam sutra tocno pa napisem

Zoomba
Zoomba wrote:

biobiofizicar wrote:

hahahahhah, nisam ni jaGrin
pogledam sutra tocno pa napisem

evo ga: Potgrond H 90

samo me nemojte zahraniti nakon ovoga NoooGrin
Zoomba attached the following image:
x_4.jpg

Zoomba
ubi me neizvjesnost...
...samo cekam da biobiofizicar obrise parket sa mnom nakon sto vidi o cemu je rijec ShockGrin

biobiofizicar
Ma nema razloga da se povlačimo po parketu... Grin
Davno sam shvatio da je u ovom hobiju metod probe - pokušaja jako bitan. Iz njega sledi kao rezultat uspeh ili neuspeh što opet ljudski dovodi do onoga jesam li ti rekao (ako onaj koji pokušava i omane) ili "nije loše ali moje je bolje" (ako onaj koji je pokušao delimično uspe...) Tongue

Šalu na stranu: treset je do skora (kao sastavni deo DIY miksovanih podloga) bio jako važna komponenta dubljih slojeva podloge (sve dok se nisu pojavile ove brendirane). Ja, i dalje, a kao misleći čovek i onih i ovih vremena volim, ako mi se nadje pri ruci (posebno onaj Vlasinski), da turim par krpa na dno ispod svega... Ima to svoje zašto i zato, a pre svega pokazalo se uspešno u vremenima kada je reč hranjiva podloga stidljivo razbijala tabue da je kvarcni pesak ili proprani dunavac sa separacije jedino što sme na dno akvarijuma.

U tom smislu dolazimo i do glavne glavolomke u vezi tvoje "ovakve" primene "ovoga" u tvome akvarijumu... Ovo pošto ima u sebi treseta je znači nešto što bi trebalo biti dobro, ali ovo u ovoj količini i postavljeno kao gornji sloj podloge za mene je rizična igra na ivici noža. Ne samo hemijska svojstva nego i fizičko mehaničke osobine podloge (kombinacija transportnih procesa, difuzije materije, i gasova, kompaktnost, interakcija sa vodenom sredinom iznad na granici dodira), a takodje mikrobiološka prijemčivost (koliko je podloga pogodna za naseljavanje korisnim bakterijama) su sve uslovi koji jednu podlogu u akvarijumu čine uspešnom ili ne.

Da rezimiram: Predjašnja iskustva ukazuju da bi "ovoga", "ovoliko" i "ovde" (u gornjem završnom sloju) moglo biti "tempirana bomba" za akvarijum (od onoga trenutka kada se potopi). Ipak dobro je da akvarističke tempirane bombe ne eksplodiraju i ne razbacuju staklo i vodu po prostoriji, nego samo dovode do pražnjenja stakla i kretanja od početka.... U svakom slučaju pratimo kako će se ovo razvijati, a kako kaže jedna ruska poslovica:
"Kto ne riskujet šampanjskova ne pijot" (slobodan latinični prevpev... Rofl )
Wink

Zoomba
biobiofizicar wrote:

Ma nema razloga da se povlačimo po parketu... Grin
Davno sam shvatio da je u ovom hobiju metod probe - pokušaja jako bitan. Iz njega sledi kao rezultat uspeh ili neuspeh što opet ljudski dovodi do onoga jesam li ti rekao (ako onaj koji pokušava i omane) ili "nije loše ali moje je bolje" (ako onaj koji je pokušao delimično uspe...) Tongue

Šalu na stranu: treset je do skora (kao sastavni deo DIY miksovanih podloga) bio jako važna komponenta dubljih slojeva podloge (sve dok se nisu pojavile ove brendirane). Ja, i dalje, a kao misleći čovek i onih i ovih vremena volim, ako mi se nadje pri ruci (posebno onaj Vlasinski), da turim par krpa na dno ispod svega... Ima to svoje zašto i zato, a pre svega pokazalo se uspešno u vremenima kada je reč hranjiva podloga stidljivo razbijala tabue da je kvarcni pesak ili proprani dunavac sa separacije jedino što sme na dno akvarijuma.

U tom smislu dolazimo i do glavne glavolomke u vezi tvoje "ovakve" primene "ovoga" u tvome akvarijumu... Ovo pošto ima u sebi treseta je znači nešto što bi trebalo biti dobro, ali ovo u ovoj količini i postavljeno kao gornji sloj podloge za mene je rizična igra na ivici noža. Ne samo hemijska svojstva nego i fizičko mehaničke osobine podloge (kombinacija transportnih procesa, difuzije materije, i gasova, kompaktnost, interakcija sa vodenom sredinom iznad na granici dodira), a takodje mikrobiološka prijemčivost (koliko je podloga pogodna za naseljavanje korisnim bakterijama) su sve uslovi koji jednu podlogu u akvarijumu čine uspešnom ili ne.

Da rezimiram: Predjašnja iskustva ukazuju da bi "ovoga", "ovoliko" i "ovde" (u gornjem završnom sloju) moglo biti "tempirana bomba" za akvarijum (od onoga trenutka kada se potopi). Ipak dobro je da akvarističke tempirane bombe ne eksplodiraju i ne razbacuju staklo i vodu po prostoriji, nego samo dovode do pražnjenja stakla i kretanja od početka.... U svakom slučaju pratimo kako će se ovo razvijati, a kako kaže jedna ruska poslovica:
"Kto ne riskujet šampanjskova ne pijot" (slobodan latinični prevpev... Rofl )
Wink

opet, hvala na ovoliko informacija!Thumb up

nista, ostane mi samo da pokusam s tom dnevnom izmjenom vode kad potopim akvarij i nadam se da ce se s vremenom stvari ustabiliti...

u biti postoji jos jedna opcija...da npr. pocupam bilje, iznad opalim tanak sloj neke kupovne podloge (npr, jbl manado) pa bilje vratim nazadI don't know

i da...ako stvari krenu crrnim scenarijem, zbog razloga koje si naveo, kao rezultat cu dobiti pomor bilja?

biobiofizicar
Pomor biljaka je jedan od mogucih ishoda, ali svakako nije na vrhu liste. Ma da u kombinaciji sa suvim startom i to je vrlo moguce. Sam suvi start (DSM) podrazumeva proces adaptacije na submerzno, koji pak podrazumeva i melting emerznih nadzemnih delova biljaka. Melting je izumiranje koji sa sobom nosi i biohemiju izumiranja (kao sto jesen nosi biohemiju zutenja i opadanja listova). Smisao DSMa je izuzetno ukorenjivanje i privikavanje biljke na podlogu, tako da kada je potopis ona je toliko mocna "odozdo" da bez problema gura nove nadzemne listove, ili stabljike za submerzne uslove... Podzemni i donji nadzemni, strukturni delovi biljke su ti koji moraju da iznesu teret adaptacije na submezno tako da novi submerzni zivot biljke nadvlada izumiranje i nestanak starog emerznog...
Kada se sve napuni vodom biljku je sa svih strana okruzena mnogo aktivnijom vodenom sredinom (u poredjenju sa vazduhom koji je mnogo inertnije okruzenje po pitanju razmene). U vodi se biljka hemijski razmenjuje svim i svacim sa okruzenjem. Losi uslovi u vodi posebno, ako podloga podivlja i u nju ispusti sve i svasta i silno narusi i pH znace da biljka koja se em bori sa adaptacijom mora da se bori i sa startno nepovoljnim uslovima u vodenom okruzenju. To su uslovi za smrt biljke kada imamo kombinaciju DSMa i podloge koja ce se lose ponasati kod potapanja.

Izvesniji ishodi su dugotrajnija patnja biljke kod adaptacije , ili buummm algi ili dugotrajno maltretiranje vlasnika gde svako malo nesto iskoci iz balansa tako da bas pomislis da si konacno uravnotezio akvarijum, a on malo, malo pa nepredvidivo poludi (jer fizicko - hemijski izuzetno aktivna podloga i otvorena prema vodenoj sredini ima mnogo veci uticaj na desavanja u akvarijumu od akvariste vlasnika stakla)...
Tako nekako ide pricica, bajkica i tema za razmisljanje....

Zoomba
uf, bit ce gusto...sve briga do brige...al sad sam vec u fazi da nema nekih velikih promjena...kad dodje vrijeme za potapanje, skocit cemo pa sto bude...

evo i apdejta...drugi tjedan od sadjenja...cuba i dalje napreduje istom brzinom, eleocharis se probudio, a alternathera luduje...
14_30.jpg 27_5.jpg 28_4.jpg

Zoomba
novi apdejt...
ovo je stanje nakon 3 tjedna...
kao sto se vidi, kripta je izasla van...pokusati cu je emerzno razmnoziti...za kolekciju...
i gornji desni kut je popunjen, tu su staurogyne repens i hm...hvala sinisi na biljkama Smile

mislim da je to to...sacekat cu tjedan, eventualno dva da nove biljke puste korjenje i krecemo u potapanje....
nek mi je sa srecom Grin
14_31.jpg 27_6.jpg 28_5.jpg 29_5.jpg

Jump to Forum:
Prijava
Korisničko ime

Lozinka

Niste član?
Kliknite ovde za registraciju.

Zaboravili ste lozinku?
Zahtev za novu Kliknite ovde.
Danas je rođendan članu:
monte
Shoutbox
You must login to post a message.

22.05.2017 12:20
Kad smo vec kod toga, ima li zainteresovanih za moj akvarijum? Svaki dogovor je moguc

22.05.2017 12:19
Daleko je 2008.!

22.05.2017 10:19
RIP svim forumima... I don't know Ziveo turbo folk i twit... Mad

21.05.2017 23:31
RIP MBA Cry

21.05.2017 23:30
Shock

12.04.2017 12:23
Vec par meseci razmisljam da ostavim ciklide i da se vratim u staro jato. Jos da prodam ribe i akvarijum, pa da pravim novi...

12.04.2017 01:49
Rofl pozdrav drug Beer

11.04.2017 11:17
Pozdrav, o, veliki Rasto Smile Nisam bas neki skejper, ali se javljam na poziv

10.04.2017 19:38
Shock ljudiiiiii...ooooo
o aquascaperiii Shock

08.04.2017 09:06
@Srafciger Zahvaljujem. Jedan mi je doneo 20kom po 1e komad, pa cisto da uporedim

6,999,243 jedinstvenih poseta